AYŞEGÜL KARTAL

Ayşegül KARTAL

Hakkında

Merhaba! Ben diyetisyen Ayşegül Kartal. 2021 yılında başladığım Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Lisans eğitimim süresince Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri, Fenerbahçe Spor Kulübü, Ateş Diyet Sağlıklı Beslenme ve Eğitim Merkezi’nde zorunlu ve gönüllü stajlarımı tamamladım ve ‘diyetisyen’ ünvanını kazandım.

Mezuniyetimin ardından Hacettepe Üniversitesi’nde Toplum Beslenmesi alanında yüksek lisans eğitimine başladım ve Aile Hekimliği Anabilim Dalı’nda hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesine katkıda bulunuyorum. 2021 yılı Haziran ayından bu yana online diyet danışmanlığı hizmeti sunarak güncel bilgileri kaynaklarından alıp danışanlarıma ulaştırıyorum.

Şu anda beslenme danışmanlığı hizmetlerimi Paradoks Psikolojik Danışmanlık Merkezi çatısı altında sunmaktayım. Sağlıklı beslenme konusundaki bilgi ve deneyimlerimi, sıcak ve samimi bir iletişimle birleştirerek size en uygun beslenme planını oluşturacak ve yolculuğunuz boyunca size rehberlik edeceğim. Her bireyin farklı olduğunu ve benzersiz ihtiyaçlara sahip olduğunu anlıyor, bu nedenle danışmanlığımı kişiselleştirerek size en iyi sonuçları sunmak için çaba gösteriyorum.

Sizleri daha sağlıklı, enerjik ve mutlu bir yaşama kavuşturmak için buradayım. Peki siz sağlıklı bir gelecek için adım atmaya hazır mısınız?

Diyetisyen Ayşegül Kartal

Çalışma Alanları

Kongreler ve Sempozyumlar

  • Çevre, İklim ve Sağlık için İşbirliği Projesi (ÇİSİP) – Kapanış Toplantısı (2023 / Ankara)
  • Türkiye Obezite Cerrahisi Vakfı – Obezite Cerrahisi ve Diyetisyenliği E-Kongresi (2021 / Online)
  • 10.Uluslararası Beslenme ve Diyetetik E-Kongresi (2021 / Online)
  • Yaşam Boyu Mikrobiyota / Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici, (2019 / Ankara)
  • GATA Hastalıklarda Güncel Beslenme Yaklaşımları Sempozyumu – 3 (2019 / Ankara)

Paradoks Psikoloji

Sağlıklı yaşam, dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Sağlıklı bir yaşam için en temel ihtiyaçlardan biri, dikkatli ve bilinçli bir beslenme biçimidir. Beslenme, hayatımızın her alanında önemli bir rol oynar. İyi bir beslenme programı, düşük karbonhidrat diyeti, zayıflama ve sağlıklı tarifler, sağlıklı yaşamın bir parçası olabilir.

Öncelikle, sağlıklı beslenme hakkında bazı temel bilgilere ihtiyaç vardır. Sağlıklı beslenme, tüm besin gruplarını dengeli bir şekilde tüketmeyi içerir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, mineraller ve lif, dengeli bir diyetin temel bileşenleridir. Ayrıca, sağlıklı beslenme, vücudun gereksinim duyduğu kaloriyi sağlar, ancak aşırı kalori tüketiminden kaçınır.

Diyet, genellikle zayıflamayla ilişkilendirilir, ancak diyet sadece bir kilo kaybı stratejisi değil, aynı zamanda genel sağlık ve yaşam kalitesini artırmak için de önemlidir. Düşük karbonhidrat diyeti, bir kilo kaybı stratejisi olabilir, ancak bu, tüm karbonhidratların kesilmesini gerektirmez. Önemli olan, yüksek işlenmiş ve rafine karbonhidratlar yerine, tam tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi kompleks karbonhidratları seçmektir.

Sağlıklı beslenme önerileri genellikle dengeli bir diyetin yanı sıra düzenli fiziksel aktiviteyi de içerir. Fiziksel aktivite, kalori yakmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı, stresi yönetme ve yeterli uyku almayı da içerir.

Sağlıklı tarifler, sağlıklı bir diyetin temelini oluşturabilir. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve yağsız proteinlerle dolu tarifler, besin değerleri yüksek ve kalorileri düşük olan lezzetli yemekler sunar.

Bir beslenme uzmanı, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmenize yardımcı olabilir. Beslenme uzmanı, kişisel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre bir beslenme programı önerir. Bu program, belirli bir diyet stratejisi (örneğin, düşük karbonhidrat diyeti) veya genel beslenme önerilerini içerebilir.

Sonuç olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz çok önemlidir. Bir beslenme uzmanı, size en uygun beslenme programını bulmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı tarifler ve düşük karbonhidrat diyeti gibi stratejiler, sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmanızda önemli rol oynayabilir. Sağlıklı beslenme, zayıflama hedeflerinizi desteklerken aynı zamanda genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi artırabilir.

Paradoks Psikoloji

Ankara Psikolog, Çankaya Psikolog, Psikoloji Eğitimleri ve Ankara Moxo Dikkat Testi

Paradoks Psikoloji Ankara Psikolog, Çankaya Psikolog, Psikoloji Eğitimleri ve Ankara Moxo Dikkat Testi alanlarında uzmanlaşmış bir kurumdur.
Alanlarında uzman psikologlardan randevu veya bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.